Historia szkoły

Akt powołania Szkoły Podstawowej nr 2 w Płotach ukazał się w 1966 r. Ponieważ nowy budynek nie był jeszcze gotowy, inauguracja roku szkolnego 1966/67 odbyła się w gmachu Szkoły Podstawowej nr1 przy ul. I Armii Wojska Polskiego (dzisiejsze gimnazjum). Zajęcia w nowym budynku szkolnym – przy ul. S. Batorego - rozpoczęły się w lutym 1967 r. Dało to początek działalności „dwójki”. Pierwszym jej dyrektorem został p. Zenon Matusik, który wypracował kierunki rozwoju, priorytetowe cele oraz cechy charakterystyczne. Kadra nauczycielska liczyła wówczas 11 nauczycieli, a do szkoły uczęszczało 326 uczniów.

W latach 1974 - 1984 na bazie SP nr 2 funkcjonowała Zbiorcza Szkoła Gminna. Stanowisko Gminnego Dyrektora Szkół pełnił dotychczasowy dyrektor SP nr 2 – p. Zenon Matusik. W związku ze wzrastającą liczbą uczniów pozyskał on do celów dydaktycznych budynek po byłym Przedszkolu przy ul. F. Chopina. Znalazły w nim miejsce klasy oddziału przedszkolnego, nauczania początkowego oraz biblioteka. Ważnym wydarzeniem w tym czasie było również powołanie Izby Pamięci Narodowej (1977 r.). Izba ta funkcjonuje do dnia dzisiejszego jako Izba Regionalna i wciąż wzbogacana jest o cenne pamiątki, pochodzące od mieszkańców.

W 1980 r., po niespodziewanej śmierci dyrektora Zenona Matusika, jego obowiązki przejął p. Adam Klimko. W 1984 r., gdy przestał funkcjonować system zbiorczych szkół gminnych, szkoła wraca do dawnego statusu i nazwy. W tym samym roku ynosi też inne ważne wydarzenie w budynku SP nr 2 zaczyna prowadzić swą działalność Inspektor Oświaty i Wychowania. Swą siedzibę ma tutaj do 1989 r.

Dyrektor A. Klimko podjął i realizował kierunki działań swego poprzednika, ale zadbał też o nowoczesność i europejskość szkoły. W pracy szkoły zaplanowano stanowisko pedagoga (1987 r.), naukę języka niemieckiego (1990 r.), zainstalowano pierwsze komputery (1998 r.). ”Dwójka” była w tym czasie prekursorem wprowadzenia innowacji pedagogicznej pod nazwą „Elementy szkoły duńskiej” (1993r.), inicjatorem zorganizowania I sesji popularnonaukowej z udziałem naukowców Uniwersytetu Szczecińskiego, przedstawicieli środowiska oświatowego i samorządu lokalnego (1997 r.) oraz I Gminnego Forum Oświatowego, analizującego stan oświaty w gminie (2004r.).

Lata dziewięćdziesiąte przyniosły bardzo istotne zmiany. Organem prowadzącym placówki został Samorząd Terytorialny. Władze samorządowe wykazały ogromną inicjatywę, oddając do użytku nową placówkę oświatową – Szkołę Podstawową nr 3 przy ul. Piastowej. W marcu 1996 r. odeszli do niej uczniowie klas I-III i uczący ich nauczyciele. Tym samym SP nr 2 zmieniła diametralnie strukturę i organizację pracy – odtąd zajęcia prowadzone są w przedziale klas IV-VI, zmniejsza się też znacząco liczba uczniów i nauczycieli. Wart uwagi jest fakt, że 2 lata wcześniej w placówce kształciła się rekordowa liczba uczniów – 499, pod okiem 30 nauczycieli.

W latach 2004 – 2014. po odejściu dotychczasowego dyrektora na emeryturę, funkcję tę sprawuje p.Elżbieta Zdunkiewicz. Uwzględniając nowe trendy w oświacie, z powodzeniem realizuje to, co sprawdziło się w dotychczasowej pracy dydaktyczno – wychowawczej. Jej starania i zaangażowanie przyczyniły się do odnowienia i nowoczesnego wyposażenia szkoły. Do większych inwestycji zaliczyć należy modernizację sali gimnastycznej (2007 r.) oraz wyposażenie w komputery ważniejszych pomieszczeń szkolnych. Znaczącym wydarzeniem dla placówki oraz gminy było w tym czasie oddanie do użytku „Orlika” (2009 r.). Obiekt ten był pierwszym tego typu w powiecie gryfickim.

W 2011 r. przestaje funkcjonować SP nr 3, a jej uczniowie (kl. I-III) i nauczyciele stają się znowu społecznością „dwójki”. Ponownie zmienia się struktura i organizacja placówki – SP nr 2 wróciła do systemu sześcioklasowego. Stanowisko dyrektora powierzone zostaje p. Elżbiecie Zdunkiewicz, a zajęcia odtąd prowadzone są w dwóch budynkach.

W 2014 r., w wyniku konkursu, kierownictwo placówki obejmuje p. Szymon Klimko, który prężnie przystąpił do realizacji zamierzonych działań. Aktualnie w szkole edukuje się 404 uczniów, a kadrę nauczycielską stanowią 34 osoby.

Przez wszystkie lata swojej działalności SP nr 2 była placówką wiodącą zarówno na niwie oświatowej jak i w lokalnym środowisku. Polityka państwa wpływała na jej pracę, ale jej kształt ugruntowali ludzie – nauczyciele i uczniowie. W ciągu 47 lat istnienia szkołę ukończyło ponad 1000 uczniów, a zatrudnionych było ponad 140 nauczycieli. Na uwagę zasługuje fakt, że w gronie nauczycieli znalazło się 12 jej absolwentów – jest to świadectwem przywiązania do tego miejsca. Uczniowie zawsze mieli tu możliwości rozwijania swoich zdolności i zainteresowań w ramach różnorodnych kółek i zajęć pozalekcyjnych, czego efektem były i są wysokie osiągnięcia we wszelkiego rodzaju konkursach i zawodach na różnych szczeblach.

Księga historii Szkoły Podstawowej nr 2 wciąż jest otwarta i wciąż dopisujemy jej kolejne karty. Jesteśmy przekonani, że to co najlepsze i najpiękniejsze wciąż jeszcze przed nami.

Dorota Ćwielowska