XVI Festiwal Pieśni Patriotycznej „Powstańcy’44 – pamiętamy!”

11 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości w całej Polsce odbywają się koncerty, manifestacje, a w kościołach odprawiane są msze święte w intencji Ojczyzny. W naszej szkole corocznie organizuje się Festiwal Pieśni Patriotycznej, aby wyrazić radość z niepodległej, wolnej Polski, o którą dzielnie walczyli nasi rodacy. W tym roku przystąpiliśmy do Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Powstańcy’44 – pamiętamy!”, by oddać hołd bohaterom Warszawy, którzy walczyli z hitlerowskim okupantem. W czasie 63 dni Powstania Warszawskiego powstał szereg wspaniałych piosenek, które swoją szczerością i energią jednoczyły Powstańców we wspólnym śpiewie oraz oddawały klimat tamtego okresu. Podczas tegorocznego festiwalu społeczność naszej szkoły przypomniała te pieśni, a tym samym uczciła pamięć Powstańców.
Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu Polski, po czym prowadzący – Amelia Bednarek oraz Marcel Góralski z kl.6b – zaprosili swoich kolegów i koleżanki do zaprezentowania utworów, przygotowywanych podczas lekcji muzyki oraz pod kierunkiem wychowawców. Ich występy poprzedziła piosenka „Biały krzyż”, w wykonaniu Ignacego Bernasińskiego z kl. 5a oraz organizatorki wydarzenia Pani Doroty Ćwielowskiej.
Następnie rozpoczęła się część konkursowa festiwalu. W jury zasiedli: Pani Agata Niedroszlańska, Pani Agnieszka Wajs oraz dyrektor - Pan Szymon Klimko. Oceniając występy klas obserwowali m.in. postawę, staranność wykonania, warunki głosowe wykonawców, a także oryginalność interpretacji. W opinii jury wszystkie klasy  stanęły na wysokości zadania, ale wyróżniły się cztery, którym przyznano kolejno miejsca:

I m.   -  klasa 6b („Szary mundur”)
II m.   -  klasa 4b ( „Pałacyk Michla”)
III m.  -  klasa 6a ( „Hej, chłopcy, bagnet na broń”)
Wyróżnienie: klasa 8a („Na wojenkę poszli chłopcy”)