AKCJA ŻONKILE 2024

W piątek 19 kwietnia  społeczność naszej szkoły włączyła się w dwunastą edycję akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, upamiętniającej 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Uczestniczyliśmy w tym wydarzeniu po raz drugi. Na znak, że #ŁączyNasPamięć, nasi wychowankowie przypięli żonkile i wzięli udział w zajęciach opartych na materiałach rekomendowanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Uczniowie klasy 5a, 6a oraz 6b mieli okazję zobaczyć fotografie warszawskich ulic sprzed 100 lat, aby uświadomić sobie, że historia i kultura żydowska jest ważną częścią historii Polski. Obejrzeli film na podstawie opowiadania "Było-nie ma-jest" Katarzyny Jackowskiej-Enemuo w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Animacja opowiadała o trudnym i ważnym temacie przeżywania oraz radzenia sobie ze stratą. Wraz z bohaterką  odbyli podróż po miejscach, czasach, których już nie ma, a chcemy o nich pamiętać. Z kolei klasie 8a została zaprezentowana animacja "Zdążyć przed Panem Bogiem", na motywach książki Hanny Krall. Film przybliżył uczniom postać Marka Edelmana - ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim. Przeprowadzone w tym dniu warsztaty stworzyły przestrzeń do wymiany wrażeń, opinii i zadawania pytań koordynatorom akcji - Pani Marcie Janowskiej i Panu Marcinowi Makowieckiemu.