Nawigacja

Procedura zapewnienia bezpieczeństwa w SP2 Procedury obowiązujące w bibliotece w SP2

PROCEDURY 2020/2021

Załącznik nr 1

do Zarządzenia nr 1/2020/2021

 

Procedura zapewnienia bezpieczeństwa
w Szkole Podstawowej nr 2 w Płotach
w czasie pandemii COVID-19

 

opracowana na podstawie wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia  od 1 września 2020 r.

                       
 

I Organizacja

  1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
  2. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
  3. Na drzwiach, tuż po wejściu do budynku, zamieszczona jest informacja o obowiązku dezynfekowania rąk raz zakładania osłony nosa i ust.
  4. Wszystkim wchodzącym do budynku szkoła umożliwia skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk (wraz z instrukcją).
  5. Opiekunowie uczniów klas 4 -8 (ul. Batorego 15) odprowadzają dzieci do bramy szkoły.
  6. Opiekunowie odprowadzający dzieci klas 1-3 mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady: 

            a) 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,

            b) dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,

            c) dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,

            d) opiekunowie są zobligowani przestrzegać obowiązujących przepisów prawa
                związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować
                środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).

  1. Należy ograniczyć przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach.
  2. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły.
  3. W salach przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub zdezynfekować należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp – nauczyciel.
  4. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
  5. Każda sala lekcyjna wyposażona jest w płyn dezynfekujący (uczeń oraz nauczyciel, pracownik i inni mają możliwość dezynfekcji rąk).
  6. Nauczyciel przed rozpoczęciem zajęć oraz w trakcie zajęć ma obowiązek wietrzyć salę a  w trakcie zajęć w razie potrzeby. Czynność tę obowiązkowo wykonuje także podczas przerw międzylekcyjnych.
  7. Pracownik obsługi zobowiązany jest wietrzyć części wspólne (tj. korytarze, toalety) co najmniej raz na godzinę, a w razie potrzeby częściej.
  8. Prowadząc zajęcia, nauczyciel,  powinien zwracać uwagę na bezpieczeństwo swoje i uczniów przebywających w sali.
  9. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą – podczas lekcji kontroluje nauczyciel .
  10. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
  11. Uczniowie nie zmieniają miejsca siedzenia przez cały czas pobytu na zajęciach w sali lekcyjnej.
  12. Zabrania się pozostawianie uczniów bez opieki. W sytuacjach wyjątkowych nauczyciel ma obowiązek zapewnić opiekę dzieciom na czas jego nieobecności (pomoc innego nauczyciela, powiadomienie dyrektora).
  13. Uczniowie korzystający z toalety, wchodzą do niej pojedynczo, maksymalnie w toalecie mogą znajdować się 3 osoby – porządku pilnuje nauczyciel dyżurujący, wspomaga pracownik obsługi.
  14. W szatni należy wykorzystywać co trzeci wieszak.
  15. Ustalono bezpieczną zasadę korzystania przez grupę z szatni podczas przerwy oraz po zakończonych zajęciach - uczniowie przechodzą  do szatni – bezpieczeństwo (w odległości 2 m) zapewnia wyznaczony przez dyrektora pracownik obsługi.
  16. Szkoła wyposażona jest w szafki, uczniowie korzystają z szafek według odrębnych zasad (Regulamin korzystania z szafek szkolnych – dokumentacja szkoły).
  17. Obowiązkiem nauczyciela i wychowawcy jest nieustanne  przypominanie o  ogólnych zasadach higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
  18. Obowiązkiem wychowawcy jest przygotowanie wraz z uczniami w przydzielonej sali gazetki ściennej na temat: ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust, itp. (W przypadku, gdy sala nie jest przypisana do wychowawcy, za gazetkę odpowiadają nauczyciele prowadzący zajęcia w tejże klasie).
  19. Wychowawcy zobowiązani są (do 2 września 2020 r.) do aktualizacji numerów telefonów, a tym samym zapewnienia szybkiego sposobu komunikacji z rodzicami/opiekunami dziecka (pisemna lista numerów telefonów wraz z nazwiskiem u dyrektora oraz aktualizacja zapisu w dzienniku elektronicznym).
  20. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a razie potrzeby w innych salach dydaktycznych.
  21. W  świetlicy obowiązuje Regulamin świetlicy (opracowany w oparciu o wytyczne GIS,MZ,MEN – odrębny dokument)
  22. W szkole wyznaczono i przygotowano pomieszczenie (wyposażone w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący, termometr), w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych – parter,  pomieszczenie gospodarcze, ulica Batorego 15, pomieszczenie gospodarcze obok wyjścia ewakuacyjnego nr D – ulica Piastowa 8 (IZOLATKA).
  23. Wicedyrektor, a w przypadku nieobecności pedagog szkolny (ewentualnie dyrektor szkoły) powiadamia rodziców/opiekunów w celu pilnego zgłoszenia się do szkoły w celu odebrania dziecka.
  24. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych zabrania się przyjścia do szkoły oraz przebywania na jej terenie.
  25. Za przygotowanie i umieszczenie w określonym miejscu (łatwy dostęp) potrzebnych numerów telefonów, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych, plakatów informacyjnych odpowiada sekretariat szkoły (przygotowanie).

 

 

II Zapewnienie bezpieczeństwa uczniom i pracownikom podczas wejścia
do budynku szkoły

  1. Wszyscy pracownicy szkoły po przybyciu do budynku placówki mają obowiązek zdezynfekować ręce płynem, zachować dystans wobec innych pracowników i uczniów – 1,5 m (jeśli jest to możliwe).
  2. Nauczyciel dyżurujący i wspomagający pracownik obsługi jest zobligowany do zasłaniania nosa i ust podczas przerwy (w częściach wspólnych).
  3. Wszystkich pracowników podczas przemieszczania się w budynku podczas przerwy obowiązuje stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa.
  4. Uczeń jest zobowiązany do przestrzegania  instrukcji, zasad obowiązujących na terenie szkoły.
  5. Uczeń powinien przestrzegać wszelkich środków ostrożności.
  6. Uczeń wchodząc na teren szkoły ma obowiązek stosować środki ochronne: osłona ust i nosa do momentu zajęcia miejsca w Sali lekcyjnej.
  7. Uczeń powinien zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników szkoły, jak i innych uczniów, wynoszący min. 1,5 m.
  8. W sali, podczas zajęć, uczeń ma możliwość przebywania bez maseczki.
  9. Po zakończeniu wszystkich zajęć uczeń bezzwłocznie opuszcza salę i budynek szkoły.
  10. Rodzic w celu załatwienia spraw ma obowiązek poinformować telefonicznie wychowawcę lub sekretariat szkoły (w zależności czego/kogo sprawa dotyczy).
  11. Przed wejściem do szkoły, osoby postronne powinny użyć dzwonka i poczekać na pracownika szkoły.
  12. Rodzic lub inna osoba wchodząca na teren szkoły jest zobligowana do stosowania środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk (wejście do szkoły dotyczy tylko osób bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych).

 

 

III Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni

  1. Na drzwiach wejściowych znajdują się plakaty informacyjne MEN dla rodziców i uczniów .
  2. Po wejściu do szkoły znajduje się stanowisko do dezynfekcji rąk wraz z informacją o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk.
  3. Należy dopilnować, aby dzieci, szczególnie po przyjściu do szkoły, myły ręce wodą z mydłem/dezynfekowały ręce.
  4. W szkole obowiązuje dokument: monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem, dezynfekcji powierzchni dotykowych - poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach, klawiatury, włączników  (karta monitoringu).
  5. Pracownicy obsługi odpowiedzialni są za codzienne prace porządkowe ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, toalet i sali oddziału.  Odpowiadają  także za dezynfekcję powierzchni dotykowych - poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów, stolików, poręczy, krzeseł, klawiatur, włączników w salach.
  6. Po dezynfekcji sal, pracownik obsługi zakłada na drzwi informacje: sala zdezynfekowana.
  7. Wszyscy pracownicy szkoły są zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki, osłonę na usta i nos.
  8. W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych są plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje.
  9. Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak, aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
  10. Przybory do ćwiczeń, np. piłki, skakanki, obręcze itp. wykorzystywane podczas zajęć odkładane są do przygotowanych skrzynek – kontrolę sprawuje nauczyciel, następnie ulegają one dezynfekcji po każdym użyciu – pracownik obsługi.
  11. Używany sprzęt sportowy oraz podłoga w sali gimnastycznej zostają umyte detergentem lub zdezynfekowane. Sprzęt do dezynfekcji należy odłożyć w wyznaczone miejsce – odpowiedzialny nauczyciel.
  12. Szatnie sportowe są wietrzone i dezynfekowane po każdej grupie przez pracownika obsługi
  13. Za dezynfekcje, mycie sal po zakończonych zajęciach edukacyjnych odpowiedzialni są pracownicy obsługi.
  14. Pracownicy obsługi szkoły mają obowiązek przechowywać narzędzia pracy i środki czystości do dezynfekcji w miejscach do tego przeznaczonych, odpowiednio zabezpieczonych przed dostępem uczniów.

 

IV Organizacja dożywiania

  1. Personel  kuchenny  musi  przestrzegać  zasad  szczególnej  ostrożności  w  zakresie  zabezpieczenia epidemiologicznego:
          a) ograniczyć kontakty z pracownikami szkoły oraz dziećmi,
          b) stosować środki ochrony osobistej.
  2. Przygotowanie posiłków musi odbywać się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, wymogów sanitarnych.
  3. Należy  bezwzględnie dbać  o  czystość  i  dezynfekcję  pomieszczeń  kuchennych
  4. Pracownicy  kuchni  w  sposób  szczególny  muszą  dbać  o  właściwą  higienę  rąk   poprzez   mycie i dezynfekcję.
  5. Na stołówce mogą przebywać tylko uczniowie z nauczycielem, wg sporządzonego harmonogramu (funkcjonowanie świetlicy szkolnej).
  6. Zaleca się (w miarę możliwości) spożywanie posiłków przy stolikach z rówieśnikami z jednej klasy.
  7. Przygotowane posiłki wraz ze sztućcami należy wydawać (dotyczy uczniów klas IV-VIII) przez okienko podawcze. Posiłki odbierają pojedynczo dzieci lub, jeśli jest taka potrzeba, nauczyciel pełniący dyżur w świetlicy szkolnej.
  8. Naczynia, sztućce,  po  posiłkach są odnoszone pojedynczo przez uczniów do  okienka „zwrot  naczyń”, skąd są na bieżąco odbierane do mycia przez pracownika kuchni.
  9. Naczynia, sztućce  należy  myć  w  zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze  min.  60°C lub należy je umyć w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu i wyparzyć
  10. Uczniowie klas I-III. Przygotowane posiłki wraz ze sztućcami są  podawane przez wyznaczonego pracownika obsługi (pracownik obsługi jest zaopatrzone w indywidualne środki ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki, osłonę na usta i nos).

 

V Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia

  1. Przy podejrzeniu wystąpienia zakażenia u dziecka należy w trybie pilnym powiadomić dyrektora szkoły lub wicedyrektora (w przypadku nieobecności pedagoga szkolnego).
  2. Jeśli dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby, tj. gorączka powyżej 38o, kaszel, duszności,  należy odizolować je w odrębnym pomieszczeniu.
  3. Osoba, która zauważyła niepokojące objawy jest zobligowana przez dyrektora szkoły do przejęcia opieki nad dzieckiem w izolatce, zachowując wszelkie środki bezpieczeństwa. Następnie wicedyrektor informuje rodziców bądź opiekunów o sytuacji, przekazuje informacje, że należy skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną. Natomiast dyrektor powiadamia w trybie pilnym sanepid i organ prowadzący.
  4. Dziecko pod opieką wyznaczonej osoby pozostaje w izolatce do czasu przyjazdu rodziców (ważne: zachowując min 2m dystansu społecznego).
  5. Pozostali uczniowie (z tej samej klasy, co uczeń z niepokojącymi objawami) zostają wyprowadzeni na zewnątrz budynku przez osobę wyznaczoną przez dyrektora. Wicedyrektor (w razie nieobecności pedagog szkolny) informuje rodziców o zaistniałej sytuacji i o pilnym odbiorze dziecka ze szkoły.
  6. Dyrektor podejmuje kolejne kroki wraz z rozwojem sytuacji i po konsultacjach z organem prowadzącym oraz sanepidem.
  7. Sala, w której przebywała dana osoba z objawami chorobowymi jest myta i dezynfekowana (mycie podłogi, mycie i dezynfekcja stolików, krzeseł).
  8. Drogi komunikacyjne po wyjściu np. dziecka i rodzica również podlegają dezynfekcji.

 

 

V Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły

  1. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów u pracowników nie powinni oni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem. O fakcie należy powiadomić też niezwłocznie dyrektora szkoły.
  2. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych niezwłocznie odsuwa się go od pracy i wstrzymuje przyjmowanie kolejnych uczniów.
  3. Pracownik u którego występują niepokojące objawy, tj. gorączka powyżej 38, kaszel, duszności,  ma obowiązek skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną.
  4. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w szkole procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.) W razie zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
  5. Ustalenia listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie dokonuje wicedyrektor.
  6. Wdraża się zalecenie stosowania się do wytycznych GIS, MZ, MEN.
  7. Zawsze w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej stacji powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, aby odbyć konsultację lub uzyskać poradę.

 

VI Postanowienia końcowe

  1. Rodzic/opiekun wyraża pisemną zgodę na mierzenie temperatury dziecka.
  2. Procedura wchodzi w życie od 01.09.2020 r.
  3. Procedura mo    że ulec modyfikacji w zależności od potrzeb i stopnia zagrożenia epidemiologicznego.
  4. Procedury zostaną  udostępnione na szkolnej stronie internetowej  sp2ploty.edupage.org oraz w dzienniku elektronicznym Librus.
  5. Wychowawca klasy jest zobligowany do przedstawienia procedury, w szczególności zasad funkcjonowania szkoły uczniom, rodzicom.